• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

21 Batalion Strzelców Podhalańskich podczas uroczystości wojskowych w Sanoku

Dodano: 16-08-2021
15 sierpnia Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego podobnie jak w wielu miastach Polski odbyły się w Sanoku, a uświetniła je obecność 21 Batalionu Strzelców Podhalańskich. W obchodach wzięli udział przedstawiciele samorządu Sanoka i powiatu sanockiego, wraz wójtami gmin powiatu. Rozpoczęła je msza św. na dziedzińcu sanockiego zamku w intencji służących w Wojsku Polskim oraz poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej i ofiar Bitwy Warszawskiej w jej 101. rocznicę.

Koncelebrowali ją duchowni związani z 21. Batalionem Strzelców, kapelan Garnizonu Przemyśl ks. ppłk. Rafał Kaproń i ks. ppor. Stanisław Prucnal. Następnie 21. Batalion Strzelców Podhalańskich przemaszerował pod Pomnik Synom Ziemi Sanockiej, gdzie burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski wygłosił okolicznościowe przemówienie.
W polskim kalendarzu jest wiele dni, w których obchodzimy rocznice ważnych dla narodu wydarzeń historycznych. Jednym z najważniejszych jest rocznica zwycięskiej Bitwy pod Warszawą, która rozegrała się 15 sierpnia 1920 roku, kiedy wojska Marszałka Józefa Piłsudskiego rozgromiły przeważającą liczebnie Armię Czerwoną. To było wielkie zwycięstwo i dzisiaj z dumą patrzymy na tamten czas, od którego minął już ponad wiek, i wspominamy zasługi wszystkich tych, którzy mężnie stawali wtedy w obronie Rzeczypospolitej.

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Chylimy czoła nie tylko przed bohaterami z 1920 roku, ale także przed żołnierzami i weteranami II wojny światowej, którzy dzisiaj są z nami. Chylimy czoła przed obrońcami ojczyzny, którzy z bronią w ręku walczyli o wolność, abyśmy mogli żyć w niepodległym kraju. Rocznica Cudu nad Wisłą kieruje naszą uwagę na to, co dla państw i narodów jest najcenniejsze: na umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie dla ojczyzny.

Spotykamy się w miejscu, gdzie mieszkańcy Sanoka oddają cześć Synom Ziemi Sanockiej, poległym w bitwach o wolność Polski. W przełomowych dla Polski wydarzeniach sprzed ponad wieku licznie uczestniczyli sanoczanie, nierzadko składając ofiarę życia na ołtarzu ojczyzny. Wielu z nich spoczywa na sanockim Cmentarzu Centralnym – w kwaterze żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego poległych w walkach o wyzwolenie Polski w latach 1918 – 1920 są 54 mogiły żołnierzy, których życie zakończyło się w roku 1920. Pamiętamy o nich i składamy im hołd.

Także w czasach pokoju Wojsko Polskie zapisało piękną kartę w historii Sanoka. W grudniu 1920 roku przybyli tutaj żołnierze II Pułku Strzelców Podhalańskich. Pułk aktywnie uczestniczył w życiu miasta, jego staraniem został wybudowany m.in. Dom Żołnierza, stanowiący ośrodek życia kulturalnego mieszkańców miasta, dzięki wojsku rozwijało się także zainteresowanie sportem, ponieważ pułk wygospodarował stadion z bieżnią i trybuną. Sanok przed wybuchem II wojny światowej zmieniał się i rozwijał dzięki wojskowym, którzy prowadzili działania na rzecz integracji środowiska wojskowego z lokalną społecznością.

Służba żołnierska to powołanie. Jest nacechowana odpowiedzialnością za losy kraju i narodu. I ta odpowiedzialność za kraj i naród towarzyszy żołnierzom zarówno w momentach konfliktów zbrojnych, jak i w czasie pokoju.

Raz jeszcze powrócę do czasów Bitwy Warszawskiej – wszyscy wtedy stanęli razem, niezależnie od różnic w poglądach politycznych, w spojrzeniu na sytuację strategiczną, niezależnie od ambicji. Takie zrywy narodowe jeszcze kilka razy zdarzały się w polskiej historii i to one stanowią fundament naszego współczesnego patriotyzmu. Różnimy się, ale zawsze stanowimy jedność w obliczu zagrożenia wolności. Ta  cecha narodowa nie mogła się wykształcić bez etosu Wojska Polskiego i służby polskich żołnierzy, tak ważnej dla dziejów naszego kraju. 15 sierpnia dziękujemy za to żołnierzom i weteranom, wyrażamy najwyższy szacunek i przyrzekamy pamiętać o tych, którzy swoje życie poświęcili służbie dla ojczyzny.

Następnie prezes Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego Krzysztof Juszczyk podziękował Podhalańczykom za obecność. Święto Wojska Polskiego to też okazja do wręczenia wyróżnień i odznaczeń. Pamiątkową ciupagę otrzymali zaangażowani w działalność Związkową oraz kultywowanie pamięci 22. Dywizji Górskiej. Wręczono również Medale pamiątkowe w 100. rocznicę przybycia do Sanoka 2. Pułku Strzelców Podhalańskich, Krzyż 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Złoty Krzyż z gwiazdą w Związku. Apel Pamięci odczytała por. Elżbieta Pawlos. Ostatnim punktem obchodów było składanie wieńców przed Pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej, w imieniu mieszkańców  wieniec złożyli burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski wraz z przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Romaniakiem i zastępcą ds. społecznych Grzegorzem Korneckim, wicestarosta sanocki Janusz Cecuła wraz z radnym Rady Powiatu Sanockiego Andrzejem Chrobakiem, przedstawiciel biura poselskiego Piotra Uruskiego, Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, 21. Batalion Strzelców Podhalańskich, Związek Inwalidów Wojennych, Światowy Związek Żołnierzy AK, Bieszczadzki Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Sanockie Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, Związek Kombatantów i byłych Więźniów Politycznych, wójt gminy Tyrawa Wołoska, wójt gminy Sanok, przedstawiciele służb mundurowych, wojska, policji, straży granicznej, straży pożarnej, straży miejskiej, Związek Sybiraków, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Na koniec uczestnicy uroczystości wysłuchali „Śpij kolego” w wykonaniu trębacza. Przy dźwiękach pieśni reprezentacyjnej kompania 21. Brygady Strzelców Podhalańskich odmaszerowała.

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.