Podsumowanie realizacji Projektu „EKO-SANOK”
Dodano: 17-06-201615 czerwca 2016 w sanockim Klubie Górnika odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu „EKO-SANOK zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie różnorodności biologicznej miasta”.
Projekt był realizowany od maja 2015 roku. Jego celem był wzrost świadomości społecznej na temat różnorodności biologicznej oraz edukacja w tej dziedzinie w powiązaniu ze zmianami klimatycznymi i ekonomiczną wartością ekosystemów a także edukacja społeczeństwa miasta w zakresie funkcjonowania sieci ochrony przyrody NATURA 2000 ze szczególnym uwzględnieniem flory i fauny występującej na terenie miasta Sanoka oraz bioróżnorodności środowiska naturalnego miasta – Myśląc o rozwoju inwestycyjnym miasta, trzeba brać pod uwagę przyrodę. Robić wszystko, aby rozwój miasta szedł w parze w ochroną terenów zielonych, tak aby ten rozwój był spójny i zrównoważony – mówił Edward Olejko, wiceburmistrz Sanoka.
W trakcie konferencji Inspektor – Koordynator Projektu – Monika Słysz – przedstawiła zagadnienia projektu i etapy jego realizacji.
W projekcie udział wzięli:
– dzieci i młodzież z sanockich przedszkoli, szkół podstawowych oraz gimnazjalnych
– nauczyciele zatrudnieni w sanockich placówkach edukacyjnych należących do Gminy Miasta Sanoka
– samorządowcy Ziemi Sanockiej
– mieszkańcy miasta
– turyści odwiedzający miasto
– Warto już od najmłodszych lat wpajać młodym ludziom wiedzę na temat ekologii, bo to zaprocentuje w przyszłości. Nasze przedszkolaki bardzo chętnie brali udział we wszelkich proekologicznych przedsięwzięciach. Sprawiało im to sporo frajdy– uważa Małgorzata Pietrzycka, dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 3 w Sanoku.
Jak zapewniała Maria Trzeciak, nauczycielka w Gimnazjum nr 2 uczniowie z równym entuzjazmem włączali się w proekologiczne działania. – Ekologia jest nam bliska. Nasza młodzież bardzo chętnie angażuje się we wszelkie działania proekologiczne. Zaskoczeniem były dla nich Góry Słonne, których piękno odkryli dopiero teraz.
Zadania zrealizowane w projekcie to m.in.:
INTENSYWNA KAMPANIA EDUKACYJNA mająca na celu podniesienie wiedzy oraz świadomości ekologicznej w zakresie funkcjonowania sieci NATURA 2000 i walorów różnorodności biologicznej miasta
IMPREZA PLENEROWA podczas której mieszkańcy miasta mieli możliwość lepszego poznania walorów bioróżnorodności flory i fauny oraz charakteru ochrony środowiska objętej siecią NATURA 2000.
KONKURSY Z ZAKRESU WIEDZY o bioróżnorodności Sanoka skierowane do dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. We wszystkich konkursach udział wzięło 233 uczestników
ZAKUP WYPOSAŻENIA DLA PLACÓWEK EDUKACYJNYCH niezbędnego do skutecznego prowadzenia monitoringu i obserwacji obszarów Natura 2000 typu: lornetki, lupy, mikroskopy, zestawy do badania gleby
WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI I SAMORZĄDOWCÓW – efektywna edukacja ekologiczna skoncentrowana na bioróżnorodności
EDUKACJA W PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH W RAMACH PROJEKTU
ZAKUP SPRZĘTÓW ELEKTRONICZNYCH ORAZ AKCESORIÓW DLA PLACÓWEK EDUKACYJNYCH, tj.: projektorów multimedialnych, ekranów projekcyjnych, kamery cyfrowej, odtwarzacza CD, dyktafonu, aparatów cyfrowych niezbędnych do prawidłowej realizacji zadania Edukacja ekologiczna
„NIETYPOWA LEKCJA BIORÓŻNORODNOŚCI CZYLI O ŚRODOWISKU
W TERENIE” oraz „Eko-przedszkolak przyjacielem przyrody” – wycieczki szkolne
w terenie w ramach edukacji ekologiczno-przyrodniczej dla placówek oświatowych prowadzonych przez Gminę Miasta Sanoka
DOPOSAŻENIE INFRASTRUKTURY TERENOWEJ MIASTA SANOKA, poprzez budowę ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej wraz z elementami małej architektury,
zlokalizowanej na działce nr 58/70 położonej w obrębie Olchowce w Sanoku leżącej na obszarze Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 Góry Słonne PLB 180003
Projekt „EKO-SANOK zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie różnorodności biologicznej miasta” dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014
Całkowity koszt projektu: 827 000 zł
Kwota dofinansowania: 703 103 zł
źródło: eko-sanok.com.pl








