• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Wyniki XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”

Dodano: 06-04-2017

24 marca 2017 odbył się czwarty etap 16. edycji ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. W gościnnych progach Urzędu Marszałkowskiego młodzież i ich opiekunów przywitała wicemarszałek Maria Kurowska oraz przedstawiciele i dyrekcja Parków Krajobrazowych w Krośnie i Przemyślu. Gorące słowa skierowała do młodzieży Pani Wicemarszałek:

Cieszę się, że wśród ludzi młodych jest tylu pasjonatów przyrody, że dostrzegacie piękno i urok miejsc, w których mieszkacie, uczycie się. Parki krajobrazowe ze względu na swoje wartości przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe, a także na walory krajobrazowe są obszarami chronionymi. Musimy zrobić wszystko, by te wartości zachować dla następnych pokoleń. Fakt, że interesujecie się przyrodą, że chcecie lepiej poznawać miejsca tak bogate w różnorodną faunę i florę oznacza, że macie świadomość, jakim dobrem narodowym jest nasza piękna podkarpacka i polska przyroda.

 Celem konkursu było zdobycie i pogłębianie wiedzy na temat polskich parków krajobrazowych i innych zagadnień z dziedziny ekologii, ochrony przyrody, ochrony środowiska, jak również kształtowanie świadomości oraz rozbudzanie zamiłowania do świata przyrody. Udział w konkursie, obok poszerzenia wiedzy uczestników, kształtował  proekologiczne postawy młodego pokolenia.

W konkursie rywalizowało dziewięć czteroosobowych zespołów, reprezentujących szkoły gimnazjalne z terenów poszczególnych parków krajobrazowych i ich otulin, położonych na terenie województwa podkarpackiego. Drużyna z Gimnazjum nr 2 w składzie: Julia Futyma, Maria Kondyjowska, Maria Masłowska, Małgorzata Wosik pod opieką Marii Trzeciak   rywalizowały o udział w finale konkursu.

Zajęły wysokie III miejsce godnie reprezętując Sanok, powiat sanocki, Park Krajobrazowy Gór Słonnych. Zwycięzcą została drużyna z Zespołu Szkół w Gwoźnicy Górnej, II miejsce – drużyna z Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 r. w Narolu.

Wszystkie zespoły otrzymały okolicznościowe upominki z rąk wicemarszałek Marii Kurowskiej, Andrzeja Kuliga  – dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Łukasza Piroga – dyrektora Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz  Jerzego Wolskiego – dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu.

Miejsca zajęli kolejno:

I miejsce – drużyna z Zespołu Szkół w Gwoźnicy Górnej ( pkt.254 pkt.)

II miejsce – drużyna z Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 r. w Narolu (243 pkt).

III miejsce – drużyna z Gimnazjum nr 2 im. Królowej Zofii w Sanoku (215 pkt).

IV miejsce – drużyna z Zespołu Szkół w Krzywczy (207 pkt.)

V miejsce – drużyna z Zespołu Szkół w Rudzie Różanieckiej (192 pkt.)

VI miejsce – drużyna z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej (176 pkt.).

VII miejsce – drużyna z Gimnazjum w Lutowiskach (132 pkt.)

VIII miejsce – drużyna z Gimnazjum w Lipie  (109 pkt.)

IX miejsce – drużyna z Zespołu Szkół Nr 2 w Dukli (104 pkt.)

2

Gratulujemy drużynie z Gimnazjum nr 2  w Sanoku!

znajdznas-pasek