Dwa lata kadencji burmistrza Tomasza Matuszewskiego – podsumowanie
Dodano: 01-12-2020„Dokładnie 19 listopada minęły 2 lata od objęcia przeze mnie funkcji Burmistrza Miasta Sanoka. Chcę podsumować ten czas, przedstawiając sprawozdanie z wykonanych zadań i kreśląc plany na kolejne lata kadencji.
Skoncentruję się na filarach, w oparciu o które powstał mój program wyborczy. Mam je zawsze na uwadze, planując zadania do realizacji. Są to:
- Rozwój i praca,
- Bezpieczeństwo i zdrowie,
- Kultura, sport i turystyka
By stworzyć szanse na rozwój, trzeba skoncentrować się na wyniku budżetu. Zwiększamy dochody własne miasta – w roku ubiegłym było to 15 milionów złotych w stosunku do dochodów z roku poprzedniego.
Zmiana schematu organizacyjnego, a zwłaszcza powołanie Wydziału Rozwoju i Obsługi Inwestora pozwala na lepszą i bardziej wydajną organizację pracy w zakresie aplikowania o środki zewnętrzne. Przygotowujemy wnioski na dofinansowanie inwestycji z jak największym udziałem środków zewnętrznych, osiągając rekordowy wskaźnik dofinansowania na poziomie 65 procent w 2019 roku.
Pozyskaliśmy dofinansowanie z rządowego programu Mosty dla Regionów na budowę nowej przeprawy mostowej na Sanie. Środki zewnętrzne stanowić będą aż 80 procent kosztów inwestycji. Oprócz obiektu mostowego projekt obejmuje budowę ronda turbinowego na ulicy Królowej Bony, rozbudowę ulic Sobieskiego oraz Rybickiego i Gajowej. Wartość zadania w zatwierdzonym przez Prezesa Rady Ministrów wniosku wynosi 65 mln zł, wysokość dofinansowania to 52 mln zł.
Stworzyliśmy Katalog inwestycyjny dla przedsiębiorców zainteresowanych inwestowaniem w Sanoku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnego biznesu, stworzyliśmy platformę wymiany doświadczeń, jaką jest Sanockie Forum Gospodarcze.
Rozpoczynamy procedurę związaną z poszerzeniem granic Sanoka. Po podjęciu przez Radę Miasta stosownej uchwały, przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne w tym zakresie.
Dwa lata pracowaliśmy nad sporządzeniem projektu Studium uwarunkowań przestrzennych, dzięki któremu poznamy kierunki rozwoju naszego Miasta. Jesteśmy na ostatnim etapie konsultacyjnym.
Podjęliśmy działania związane z utworzeniem drogi łączącej Sanok z projektowaną drogą ekspresową S-19. Współpracując z Ministerstwem Infrastruktury i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad przy aktywnym poparciu przedsiębiorców lokalnych i samorządowców. Aktualnie GDDKiA Oddział w Rzeszowie prowadzi prace koncepcyjne związane z trasowaniem tej drogi, jest to zatem optymalny czas na wsparcie tej inicjatywy. Zawiązujemy komitet społeczny, który będzie lobbował za tą inwestycją.
Po raz pierwszy w historii samorządu miasta Sanoka pozyskaliśmy największe środki finansowe na inwestycje drogowe. Staramy się realizować te zadania w sposób zrównoważony, w każdej dzielnicy miasta. (Łączna kwota wyniosła w ostatnich dwóch latach prawie 21 000 000 zł. Przykładowymi inwestycjami są Aleje Wojska Polskiego (dzielnica Błonie), ul. Piastowska, ul. Pomorska, ul. Tysiąclecia (dzielnica Dąbrówka), ul. Łany, budowa łącznika ul. Łany i ul. Porcelanowej z obwodnicą Sanoka (dzielnica Posada), ul. Stawiska, ul. Niedzielskiego, część ul. Kenara (dzielnica Zatorze), ul. Heweliusza, ul. Rybickiego, ul. Sadowa, ul. Krasińskiego, ul. Poprzeczna (dzielnica Wójtostwo), ul. Szewska (dzielnica Olchowce), ul. Sikorskiego (dzielnica Śródmieście) . Rozbudowa ulic miejskich będzie kontynuowana w kolejnych lokalizacjach. Mamy gotową dokumentację i złożone wnioski o dofinansowanie na przebudowę ul. Ogrodowej (dzielnica Błonie), ul. Iwaszkiewicza, ul. Struga, ul. Rataja (dzielnica Dąbrówka). W trakcie opracowania są dokumentacje na drogi: ul. Witosa, Lisowskiego, Stankiewicza i Glinice oraz Graniczna, Dworska i Kalinowa).
Odzyskaliśmy ponad 40 mieszkań z zasobów komunalnych, przekazując je osobom potrzebującym. Na remonty przeznaczyliśmy kwotę 333 tys. zł. Aby w niedalekiej przyszłości zaspokoić potrzeby mieszkaniowe sanoczan, powołaliśmy Towarzystwo Budownictwa Społecznego i wyznaczyliśmy nieruchomości przeznaczone pod budownictwo wielorodzinne, podpisaliśmy porozumienie z krajowym zasobem nieruchomości, pierwsze prace chcemy rozpocząć w 2021 roku.
Epidemia koronawirusa postawiła przed nami nowe wyzwania. Postawiliśmy na solidarność społeczną i pomogliśmy około 200 przedsiębiorcom, umarzając im czynsz i podatki. Znieśliśmy też opłaty za ogródki gastronomiczne na terenie Miasta, co spowodowało ich znaczny wzrost i przyczyniło się do rozwoju ruchu turystycznego w centrum miasta. Kwota umorzeń wyniosła prawie 250.000 zł.
Dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie wymaga działań długofalowych.
Pozyskaliśmy środki w kwocie 1 193 096 zł na termomodernizację Przychodni na Błoniach, całość inwestycji opiewa na kwotę 1 726 530 zł. Oszczędności dzięki tej inwestycji pozwolą na usprawnienie pracy miejskiej służby zdrowia i poprawy jej dostępności dla pacjentów. Pomagamy również szpitalowi, zarządzanemu przez powiat sanocki, przekazując pomoc finansową i rzeczową, w br. to 200 tys. zł.
Po przeprowadzeniu remontu pomieszczeń administracyjnych po byłym areszcie śledczym za kwotę 213 000 zł przenieśliśmy MOPS do nowej, wygodnej i dostępnej siedziby. Zabezpieczyliśmy środki w budżecie i wyremontowaliśmy część pomieszczeń w Przedszkolu nr 3 na Błoniach za kwotę ponad 1 347 000 zł. Zbudowaliśmy plac zabaw wraz z renowacją terenu zielonego za kwotę 133 000 zł . Na projekt pn. Przebudowa budynku po gimnazjum przy ul. Kochanowskiego 2 wydatkowaliśmy w 2019 r. 818 104 zł. Na przebudowę PS nr 3 złożyliśmy wniosek na dofinansowanie w 100% na kwotę 3 776 000 zł. Zabezpieczyliśmy Klasztor Ojców Franciszkanów oraz budynki mieszkalne w Rynku przed osuwiskiem przy ul. Podgórze za kwotę 4 970 526 zł, przy dofinansowaniu 3 524 627 zł oraz osuwisko przy ul. Rybickiego za 387 592 zł, przy dofinansowaniu 310 073 zł.
Zagospodarowaliśmy brzegi Sanu, wyznaczając ścieżkę pieszo-rowerową. W okresie dwóch lat przy współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad wybudowaliśmy łącznie 7 km nowych ścieżek pieszo-rowerowych, kolejne są projektowane.
W trosce o czyste powietrze przy współpracy z Ligą Ochrony Przyrody, Nadleśnictwem Brzozowa i Baligrodu przekazaliśmy mieszkańcom 30 tys. sadzonek drzew i krzewów. Wykonaliśmy ponad 4 tys. nasadzeń oraz renowacji terenów zielonych, powstały łąki kwietne i systematycznie będziemy powiększać ich obszar. Realizacja projektu kosztowała 1 452 517 zł, przy dofinansowaniu 1 234 639 zł.
Dbając o jakość powietrza, współpracujemy z PGE Energia Ciepła, by docelowo zmodernizować lokalne systemy ciepłownicze oraz stworzyć nowe źródła kogeneracyjne. SPGK pozyskało na ten cel środki z NFOŚ w wysokości 12 000 000 zł.
W miejscach wskazanych przez mieszkańców jako najbardziej niebezpieczne zainstalowaliśmy 160 szt. latarń solarnych, 74 lampy hybrydowe, 12 lamp LED, 13 lamp parkowych i szafę oświetleniową. Kwota zrealizowanych inwestycji wynosi 341 725 zł.
W ramach kontynuacji projektów rozpoczętych w poprzedniej kadencji, zakończyliśmy budowę dworca wielofunkcyjnego (za kwotę 16 687 930 zł). wraz z zakupem 11 niskoemisyjnych autobusów, dostosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych, za łączną kwotę 11 452 361 zł, przy dofinansowaniu 9 734 200 zł oraz oddaliśmy do użytku baseny zewnętrzne w Centrum Rehabilitacji i Sportu, za kwotę 39 mln zł przy dofinansowaniu 15,5 mln zł.
Kultura, sport i turystyka to obszar działań mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców. Dziedziny te budują tkankę społeczną, poprzez integrację i rozwijanie zainteresowań.
Na rozwój dyscyplin sportowych na terenie Miasta przekazaliśmy największe środki finansowe w historii budżetu. Zwiększyliśmy kwotę na stypendia sportowe, która również jest najwyższa, od początku jej przekazywania i wynosi 55 000 zł. Wprowadziliśmy Złotą Kartę Sportowca, która umożliwia najlepszym sportowcom korzystanie z infrastruktury sportowej zarządzanej przez MOSiR.
Na ulicy Mickiewicza powstał bezpieczny miniskatepark, w ramach projektu „Aktywni na Szlaku Ikon – rowerem z Sanoka do Humennego”, realizowanego dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Realizacja całego projektu zamknęła się kwotą 254 221 zł.
Kompleksowo przebudowany został stadion piłkarsko-lekkoatletyczny Wierchy wraz z zapleczem socjalnym za kwotę ponad 8,5 mln zł.
Powołaliśmy Fundację Rozwoju Sportu, której zadaniem jest wspieranie wszystkich dyscyplin sportowych w mieście i pozyskiwanie na ten cel środków finansowych. Fundacja ma swoją siedzibę w budynku szatniowo-gospodarczym na stadionie, który został wyremontowany dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z Ministerstwa Sportu.
Pozyskaliśmy sponsorów strategicznych dla sanockiego hokeja, dzięki czemu drużyna powróciła do rozgrywek PZHL.
Patronowaliśmy imprezom kulturalnym, takim jak Rok Zdzisława Beksińskiego, 100. rocznica urodzin Mariana Pankowskiego, wsparliśmy wydanie odnalezionej po latach powieści Kalmana Segala, wydanie płyty z wierszami Janusza Szubera, Forum Pianistyczne, Festiwal Organowy, Wiosnę Akordeonową i inne imprezy realizowane przez Państwową Szkołę Muzyczną. Z inicjatywy Miasta w Rzeszowie odbyła się multimedialna wystawa dorobku Zdzisława Beksińskiego. Wspieramy inicjatywy podejmowane przez Muzeum Historyczne. Łącznie na te działania w 2019 i 2020 r. przeznaczyliśmy prawie 150 tys. zł.
Wprowadziliśmy kolejne działania mające na celu ożywienie sanockiego Rynku obok corocznego Jarmarku Ikon, wprowadziliśmy do harmonogramu imprez Jarmark Bożonarodzeniowy.
Odbudowaliśmy kontakty z miastami partnerskimi, organizując i uczestnicząc w różnego rodzaju inicjatywach obywatelskich.
Po raz pierwszy w 2020 roku wprowadziliśmy stypendia edukacyjne dla zdolnych uczniów. Na ten cel zabezpieczyliśmy w budżecie 50 tys. zł.
Dziś nasze szkoły osiągają najwyższe wyniki w województwie podkarpackim zarówno te edukacyjne, jak i sportowe.
Podsumowanie:
Za wszystkie działania, jakie wdrożyliśmy dla mieszkańców Sanoka, chciałbym bardzo serdecznie podziękować pracownikom urzędu i jednostek podległych, oraz radnym, którzy wspierają nasze dążenia mające za cel rozwój Sanoka i poprawę życia mieszkańców. Bardzo żałuję, że ze względu na epidemię koronawirusa nie mogłem w tym roku odbyć zaplanowanych spotkań z mieszkańcami wszystkich dzielnic. Współpracuję z przedstawicielami powołanych w okresie mojej kadencji rad – młodzieżowej i seniorów, wsłuchując się w potrzeby mieszkańców za ich pośrednictwem. Przez dwa lata starałem się, aby podejmowane przeze mnie działania były celowe, rzetelne i konsekwentne. Wiele z nich, jak budownictwo wielorodzinne, poszerzenie granic miasta, budowa mostu na Sanie, plany rozbudowy ścieżek rowerowych i remonty kolejnych dróg osiedlowych to zadania na najbliższe miesiące i lata. Będę je realizował zgodnie z obietnicą. Dziękuję Państwu za zaufanie, wsparcie i życzliwość.”
Tomasz Matuszewski
Burmistrz Miasta Sanoka
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.








