• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Konferencja prasowa w sprawie Podkarpackiego Banku Spółdzielczego

Dodano: 21-01-2020

We wtorek 21 stycznia w Urzędzie Miasta w Sanoku zwołano konferencję prasową w związku z restrukturyzacją Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

– Otrzymujemy wiele pytań od dziennikarzy, także z mediów ogólnopolskich, dlatego postanowiliśmy spotkać się z Państwem, by przekazać informacje na temat sytuacji finansowej Gminy Miasta Sanoka po decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku – uzasadnił zwołanie konferencji Zastępca Burmistrza ds. Rozwoju Artur Kondrat. Wiceburmistrz podkreślił, że w związku z restrukturyzacją banku nie ucierpią osoby fizyczne – klienci indywidualni i przedsiębiorstwa.

W związku z restrukturyzacją, środki JST, które były klientami Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, zostaną przeniesione w wysokości 57,4 procent do Banku Nowego BFG S. A. Gmina Miasta Sanoka utraci 42, 6 procent ulokowanych w banku środków, co daje kwotę 4,2 mln złotych. 2 mln zł z tej kwoty to środki na inwestycje, pozostałe dotyczą wydatków bieżących jednostek podległych gminie.

Sanok znalazł się w grupie 35 samorządów, które – będąc klientami PBS – zostały poinformowane o utracie środków. 20 stycznia przedstawiciele tych samorządów spotkali się z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart, która zadeklarowała wypracowanie mechanizmów pomocy w zrekompensowaniu utraconych środków.

Dlaczego Sanok był klientem Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, pomimo sygnałów o trudnej sytuacji finansowej banku? Umowa z Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym została zawarta w oparciu o ustawę Prawo zamówień publicznych. Odbył się przetarg i Podkarpacki Bank Spółdzielczy przedstawił najlepsze warunki. – Nie było podstaw, by odrzucić ofertę PBS-u. Przed podpisaniem umowy przedstawiciele PBS zapewniali o dobrej realizacji programu naprawczego oraz bardzo dobrych wynikach za półrocze 2019 roku – poinformował dziennikarzy skarbnik Bogdan Florek.

Zastępca Burmistrza ds. Oświaty mówił o środkach utraconych w podległych mu jednostkach: miejskie szkoły straciły ponad 314 tys. złotych. W tej utraconej kwocie są m.in. środki potrzebne na realizację programu Erasmus+ przez Szkołę Podstawową nr 6 (12 770 zł) oraz środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ponad 67 tys. zł).

Podczas konferencji wiceburmistrzowie Grzegorz Kornecki i Artur Kondrat zapewnili, że miasto zachowało płynność finansową, zostaną w terminie wypłacone wynagrodzenia pracownicze, świadczenia 500 plus i świadczenia opiekuńcze, nie są zagrożone inwestycje: budowa łącznika do obwodnicy z ul. Łany i przebudowa ulic Pomorskiej i 1000-lecia.

 

 

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego