Święto Wojska Polskiego
Dodano: 17-08-202215 sierpnia Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego podobnie jak w wielu miastach Polski odbyły się w Sanoku, a uświetniła je obecność żołnierzy 35. batalionu lekkiej piechoty. W obchodach wzięli udział przedstawiciele samorządu Sanoka i powiatu sanockiego, organizacje kombatanckie, służby i licznie zgromadzeni sanoczanie, którzy chętnie oglądali sprzęt bojowy i maszyny wojskowe.
Uroczystości odbyły się tradycyjnie przed pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej, gdzie odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową i przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń, służb partii politycznych złożyli wieńce. Przemówienia okolicznościowe wygłosili dowódca batalionu ppłk Grzegorz Grzegorzewski oraz burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski –
Szanowni Państwo,
[…]Obchodzimy dziś Święto Wojska Polskiego w szczególny sposób. Do niedawna moje pokolenie i pokolenie moich dzieci poznawało działania wojenne, czytając podręczniki do historii. Obecnie za naszą wschodnią granicą od wielu miesięcy trwa okrutna wojna, w której stroną zaatakowaną są nasi sąsiedzi, Ukraińcy, a której przebieg na bieżąco śledzimy w mediach. Oto przekonujemy się, że biegu historii nie można całkowicie przewidzieć. Uświadamiamy sobie, jak niewiele trzeba, by polała się krew. Dlatego dziś, w dniu tak symbolicznym i tak ważnym dla polskich żołnierzy, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, której zwycięstwo przypieczętowało system wyznawanych przez Europejczyków wartości – myślimy o żołnierskiej służbie z wyjątkowym podziwem i szacunkiem.
15 sierpnia w wielu miastach i gminach mieszkańcy spotykają się, by oddać hołd polskiemu mundurowi. W Sanoku miejskie obchody Święta Wojska Polskiego stały się tradycją, ponieważ w historię miasta wpisali się złotymi zgłoskami stacjonujący tutaj polscy żołnierze. Wspomnę tylko II pułk strzelców podhalańskich i jego przedwojenną aktywność w wielu obszarach – także w dziedzinie społecznej, kulturalnej, a także sportowej.
Duch patriotyzmu i szacunek dla polskiego munduru tkwił głęboko w kolejnych pokoleniach sanoczan – być może także dzięki humanistycznej doskonałej edukacji prowadzonej przez nauczycieli Gimnazjum im. Królowej Zofii. Na sanockim Cmentarzu Centralnym spoczywa wielu patriotów, którzy w okresie, gdy ważyły się losy niepodległości, walczyli za ojczyznę. Niejeden w tej walce stracił swoje życie. Dziś o nich usłyszymy w Apelu Pamięci.
Ja natomiast chciałbym wspomnieć rodzinę Federońków, wywodzącą się podsanockiego Czerteża, następnie osiadłą w Warszawie. Szymon Federońko uczył się w Gimnazjum im. Królowej Zofii. Z pochodzenia Ukrainiec, w 1935 roku przewodził Stowarzyszeniu Polaków Prawosławnych. Zginął w Katyniu. Miał trzech synów, żaden nie doczekał końca II wojny światowej: Aleksander walczył w polskiej armii na Zachodzie. Orest i Wiaczesław byli żołnierzami Armii Krajowej, zginęli w Powstaniu Warszawskim. Tragiczne losy rodziny Federońków niech dzisiaj będą dla nas lekcją historii – tej, o której pamiętamy, ale także tej, która dzieje się na naszych oczach, ze wszelkimi jej zawiłościami.
15 sierpnia oddajemy hołd żołnierzom, którzy kiedyś walczyli o niepodległość Polski i wolność Polaków, ponieważ każdy, kto w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa gotów jest poświęcić życie w imię wyznawanych wartości i dla wspólnego dobra, zasługuje na miano bohatera. Dziś, w Święto Wojska Polskiego nie zapominamy o wyrazach szacunku także wobec tych, którzy obecnie podejmują służbę, by stać na straży naszej wolności.
Drodzy Kombatanci, Drodzy Żołnierze: w dniu Waszego święta pragnę Wam życzyć wszystkiego najlepszego. Przede wszystkim zaś życzę Wam, abyście swoją służbę dla Ojczyzny pełnili w czasach pokoju. Niech współcześnie pisana historia będzie dla nas wszystkich łaskawa – a z historii, która minęła, wyciągajmy wnioski, by uniknąć błędów. Patrzmy w przyszłość z nadzieją i zdobywajmy świat nie poprzez wojny i rozlew krwi, ale dzięki nauce, zdobyczom techniki, medycyny i dzięki uczciwej pracy.
Przy dźwiękach pieśni reprezentacyjnej batalion opuścił plac św. Jana. Przy stoiskach promocyjnych WOT-u gromadzili się młodsi i starsi sanoczanie, którzy chętnie oglądali broń, sprzęt, czy oporządzenie żołnierza. Były pamiątkowe zdjęcia w kamizelkach wojskowych z hełmami i z bronią w ręku oraz z pojazdów wojskowych.
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.





































