Tłumy na Jarmarku Ikon
Dodano: 07-08-2022Podczas XIX Jarmarku Ikon na sanockim Rynku było ok. 120 wystawców, którzy zaprezentowali bogatą ofertę ikon, obrazów, kapliczek, sztuki sakralnej, ludowej, użytkowej i współczesnej.
Można było sprezentować sobie lub bliskim ręcznie wykonaną biżuterię, breloczki, zabawki, torebki, czy ozdoby z różnych materiałów, ze słomy, filcu, wełny, drewna, sznurka plecionego. Byli z nami twórcy odzieży oraz dodatków. Sporo na naszych stoiskach było wyrobów ceramicznych talerzyków, mis, dzbanów a także figurek ozdobnych. Popularnością cieszyły się również wytwory wikliniarskie.
Można też zakupić czy też skosztować na miejscu serów wędzonych na ciepło i na zimno, słodyczy tureckich, chałwy, baklawy, proziaków, wypieków regionalnych a także chleb ze smalcem. Jak zwykle popularnością cieszyły się chleby litewskie i kwas chlebowy. Nie zawiedli naszych kupujących wytwórcy olejów tłoczonych na zimno z nasion lnu, rzepaku, słonecznika, czarnuszki, ostropestu i konopi. Zainteresowani robieniem zapasów na zimę sięgali po miody, syropy, octy owocowe i kwiatowe, przetwory z regionalnych produktów jak czosnek niedźwiedzi oraz napoje chłodzące. Na smakoszów czekało też wino regionalne i chłodne lemoniady.
Dziękujemy wszystkim wystawcom, którzy zechcieli się podzielić swoimi produktami, wyrobami, dobrym słowem i poradami. Jak zwykle nawiązało się mnóstwo nowych relacji, miejmy nadzieję, że długotrwałych. Dziękujemy artystom za ucztę duchową, którą uraczyli nas w tych dniach. Podziękowania składamy na ręce ks. mitrata Jana Antonowicza i Marianny Jary, za wsparcie modlitewne, dobre słowo i wspaniałe pieśni paraliturgiczne w cerkwi pw. św. Trójcy.
Dziękujemy za pieśni bieszczadzkie zespołowi Trio Familijne Myszkal, który tworzą Robert Myszkal wraz z córką Heleną i wnukiem Mikołajem. Usłyszeliśmy wiolonczelę, skrzypce, gitarę. Dźwięki muzyki wprowadziły zgromadzonych w świat artystycznych doznań. Zabrzmiały pieśni bieszczadzkie, udaliśmy się w dzikie Bieszczady i wspólnie wędrowaliśmy po połoninach. Robert Myszkal jest również twórcą ikon, uprawia także malarstwo symboliczne, nawiązujące do ich mrocznego piękna i mistyki, często inspirowane poezją A. Ziemianina, Harasymowicza czy muzyką SDM-u.
Słowa uznania kierujemy w stronę młodych utalentowanych akordeonistów Filipa Siwieckiego i Kacpra Kosztyły oraz opiekuna prof. ośw. Andrzeja Smolika. Duet działa od 8 lat, a tworzą go uczniowie-absolwenci IV i III klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku – zwycięzcy i laureaci wielu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, koncertujący od kilku lat w wielu miejscowościach w regionie, kraju i poza jego granicami, również jako goście na festiwalach akordeonowych. Zawsze nagradzany ogromnymi brawami. Obaj są stypendystami Młodej Polski, Stypendium „Nie zagubić talentu” Zarządu Województwa Podkarpackiego, zaś Filip dodatkowo stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Duet wykonał m.in. utwory popularne – walce francuskie, tanga, tańce bałkańskie itp.
Pogoda dopisała, sporo mieszkańców i turystów było zainteresowanych ofertą wystawców. Pozostaje nam zaprosić Wszystkich Państwa za rok na jubileuszową XX edycję Jarmarku Ikon.
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.



















































