W hołdzie poległym Podhalańczykom
Dodano: 09-12-20198 grudnia 2019 roku w Sanoku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej żołnierzom 22 Dywizji Piechoty Górskiej oraz obchody 101. rocznicy utworzenia 2 Pułku Strzelców Podhalańskich, który stacjonował w Sanoku. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10:00 Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego.
Mszy Św. przewodniczył kapelan Garnizonu Przemyśl – Proboszcz Parafii Wojskowej ks. ppłk Rafał Kaproń, który wygłosił także homilię. Po Mszy św. kompania honorowa wystawiona przez 2 kompanię zmechanizowaną 5. batalionu strzelców podhalańskich oraz pododdziały towarzyszące wystawione przez 21. batalion logistyczny z Rzeszowa, 1. batalion czołgów z Żurawicy oraz 35. batalion lekkiej piechoty z Sanoka przemaszerowały w asyście Wojskowej Orkiestry Garnizonowej z Rzeszowa na Plac Harcerza, gdzie odbyła się część patriotyczna uroczystości. O godz. 15:00 Dowódca Garnizonu Przemyśl ppłk Marcin Zalewski złożył meldunek Dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej gen. dywizji dr. Jarosławowi Gromadzińskiemu o gotowości pododdziałów do uroczystości. Po wciągnięciu na maszt Flagi Państwowej oraz odśpiewaniu Hymnu Państwowego Burmistrz Miasta Sanoka pan Tomasz Matuszewski powitał zebranych gości. Ks. ppłk Rafał Kaproń poświęcił tablicę upamiętniającą żołnierzy 22 Dywizji Piechoty Górskiej, a ceremonii odsłonięcia dokonał gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński w asyście Burmistrza Miasta Sanoka, Dowódcy Garnizonu Przemyśl, Szefa Sztabu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Prezesa Wojewódzkiego Oddziału Podkarpackiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Podporucznik Mariusz Pas odczytał Apel Pamięci, po którym kompania honorowa oddała salwę. Aby uczcić żołnierzy poległych w obronie Niepodległości przed odsłoniętą tablicą zostały złożone kwiaty oraz zapalono znicze. Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz odprowadzenie sztandaru 5. batalionu strzelców podhalańskich przez kompanię honorową, pododdziały towarzyszące oraz poczty sztandarowe zakończyły uroczystość. Ostatnia część odbyła się w Klubie Górnika, gdzie gości powitał i podziękował za przybycie pan Krzysztof Juszczyk Prezesa Wojewódzkiego Oddziału Podkarpackiego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Gen. dyw. dr Jarosław Gromadziński odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, który w kilku słowach podziękował za udzielone wyróżnienia oraz wygłosił kilka okolicznościowych słów. Szef Sztabu 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz Dowódca Garnizonu Przemyśl wręczyli gen. dyw. dr Jarosławowi Gromadzińskiemu okolicznościową fajkę. Przyznane zostały także odznaczenia Zarządu Głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ oraz Prezesa Ligi Obrony Kraju. Burmistrz Miasta Sanoka wręczył Dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej statuetkę Grzegorza z Sanoka na pamiątkę wizyty w mieście w mieście, w którym stacjonował 2 Pułk Strzelców Podhalańskich. Po krótkiej przerwie zebrani goście mogli obejrzeć spektakl słowno-muzyczny przedstawiony przez zespół z klubu 5 batalionu Strzelców podhalańskich. Na zakończenie wszyscy zebrani mogli zapoznać się z historią i zadaniami 2 Pułku Strzelców Podhalańskich poprzez wygłoszony wykład przez pana Andrzeja Romaniaka.
Oprawę muzyczna całej uroczystości zapewniła Wojskowa Orkiestra Garnizonowa z Rzeszowa pod dowództwem kapelmistrza chor. Bogumiła Wożniaka oraz zespół wokalny z Klubu 5. batalionu strzelców podhalańskich.
tekst: Barbara Brem-Kowalik, źródło: http://5bsp.wp.mil.pl/pl/

Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.







