W Sanoku debatowano o technologiach wodorowych
Dodano: 19-08-2021W auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego Uczelni Państwowej 18. sierpnia odbyła się konferencja pt. „Miasto Sanok a Podkarpacka Dolina Wodorowa – szanse i wyzwania”, w której udział wzięli wojewoda podkarpacki, wicemarszałek woj. podkarpackiego, rektor Politechniki Rzeszowskiej, prorektor Uczelni Państwowej w Sanoku, burmistrz miasta Sanoka, prezes Autosanu i SPGK, przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych w Krajowej Izbie Gospodarczej oraz reprezentantka BGK.
Przybyłych przywitał organizator spotkania Maciej Trojnar dyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie.
Są rządowe i marszałkowskie środki na rozwój technologii wodorowych, o czym zapewniali wojewoda i marszałek
Na początek dyskusji głos zabrała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, dostrzegając określoną rolę miasta w tworzeniu Podkarpackiej Doliny Wodorowej – Sanok jest jednym z sygnatariuszy Listu Intencyjnego, który daje możliwości utworzenia w naszym regionie doliny wodorowej. Nie mam wątpliwości, że wodór jest przyszłością i tym zasobem, którego wykorzystanie chcemy rozwijać. Sanok ma możliwość odegrać istotną rolę w powodzeniu tego przedsięwzięcia i być jednym z największych jego beneficjentów. Tu jest ulokowana produkcja pojazdów gotowych do implementacji zasilania wodorowego. Tu powstają gotowe rozwiązania, na które nie musimy czekać latami. To właśnie w Sanoku znajduje się firma Autosan z ponad 150-letnią tradycją w budowie autobusów, wkrótce napędzanych wodorem. Deklaruje wsparcie na wykorzystanie tej szansy przez Sanok. Zaangażowanie i zainteresowanie tym tematem właśnie tu jest ogromne.
Piotr Pilch – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego zadeklarował, że w budżecie województwa jest wsparcie dla samorządów na inwestycje związane z proekologicznymi działaniami – Trwa wyścig po nowe technologie. Wszystko wskazuje, że wodór to przyszłość transportu. W zarządzie województwa odpowiadam za transport, ale i dziedzinę nauki, a to się łączy naturalnie. Sanok oczekuje nowych perspektyw i kierunków, dlatego dobrze, że spotykamy się tutaj, cieszę się, że doszło do tej debaty. Atutami Podkarpacia są rozwijane kompetencje, jak chociażby dolina lotnicza i wielki potencjał działu IT, rozwija się przemysł motoryzacyjny również w Sanoku. Są to dziedziny, które chcemy wspierać i musimy myśleć o wytwarzaniu, zastosowaniu wodoru oraz technologiach, które nam to umożliwią. Tam, gdzie będą realizowane inwestycje wodorowe, spodziewamy się kolejnych inwestycji. Chciałbym, aby Sanok był wizytówką technologii wodorowych. Środki krajowe celowe oraz część środków wojewódzkich dedykowane samorządom, chcemy przeznaczyć na inwestycje wodorowe. Duże środki są przeznaczone na OZE, zeroemisyjność, związane z Nowym Zielonym Ładem. Na koniec zachęcił do śledzenia aktualnych programów i aplikowanie o środki.
W Sanoku zabrzmiał głos przedstawicieli nauki
W imieniu gospodarza miejsca konferencji zebranych przywitała prorektor dr. hab. Elżbieta Cipora, prof. UP w Sanoku – Miło jest mi gościć Państwa w naszej uczelni, obchodzącej już 20-lecie funkcjonowania. Kształcimy na studiach o profilach praktycznych, I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich. Ubiegamy się o uruchomienie kolejnych kierunków. Współpracujemy z lokalnymi przedsiębiorcami, tak by dostosować umiejętności absolwentów do wymagań i potrzeb rynku. Jesteśmy otwarci na współpracę i gotowi do uzupełnienia bazy dydaktycznej, tak by realizować działania zmierzające do rozwoju nowych technologii.
Rektor Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik przedstawił rolę swojej instytucji w rozwoju technologii wodorowych – Działania i dyskusje, które rozpoczęliśmy już jakiś czas temu, teraz powoli się krystalizują i wchodzimy w kolejną strefę już konkretnych działań. Uczelnia widzi swoją rolę doradczą, by technologie wodorowe mogły się rozwijać w przestrzeni biznesu. Dzisiejsze spotkanie jest potrzebne, deklaruję wsparcie i wierzę, że funkcjonowanie doliny się formalizuje, a już za chwilę będzie wsparciem dla transformacji energetycznej. Wszyscy dobrze musimy się przygotować, by realizować te zadania.
Program wsparcia dla zrównoważonego rozwoju oferuje też Bank Gospodarstwa Krajowego.
Dyrektor Regionu Podkarpackiego BGK Beata Rapa przedstawiła Program Inwestycji Strategicznych, który realizuje BGK, jako formę wsparcia działań przedsiębiorców i samorządowców. Bank przygotowuje się do wspierania inwestycji wodorowych, powstają programy z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą komercjalizować technologię wodorową będzie możliwość współpracy ze spółką, która w tym celu powstała przy Banku. Jest to podmiot, który nazywa się Vinci. Bank poprzez spółkę wejdzie kapitałowo w tego typu przedsięwzięcia jako inwestor pasywny na określony czas, maksymalnie na 10 lat. Pomysł ten ma zastąpić standardowy kredyt, który jest trudniejszy do uzyskania, szczególnie jeżeli chodzi o nowe technologie. Przy ocenie wniosków o wsparcie pod uwagę będą brane takie aspekty, jak to, czy dane działanie będzie proekologiczne i prospołeczne a celem projektu będzie zrównoważony rozwój.
Wdrożenie technologii wodorowych – wyzwania przed przedsiębiorcami
Tomoho Umeda przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych w Krajowej Izbie Gospodarczej i jednocześnie reprezentant Mitsubishi Corporation wyraził swój entuzjazm ws. produkcji i wykorzystania wodoru w różnych gałęziach przemysłu właśnie w Sanoku – Gospodarka wodorowa rozwija się bezprecedensowo dynamicznie, wchodzimy w nową gałąź przemysłu. Cieszę się, że na Podkarpaciu jest otwierana dolina wodorowa. Mamy być zeroemisyjni. Określony w Zielonym Ładzie jest cel redukcyjny emisji szkodliwych pyłów. Teraz UE nas motywuje w postaci nowych narzuconych kosztów za zbyt wysoką emisję pyłów, z drugiej strony UE przeznacza na technologie wodorowe spore fundusze i to jest niewątpliwie szansa dla Sanoka. Pozyskanie funduszy przez miasto może zmienić infrastrukturę inwestycyjną przestrzeni miejskiej.
P.o. prezes Autosan Adam Smoleń przedstawił perspektywy, jakie stoją przed firmą – przez blisko 190 lat przeszliśmy od budowy naszych maszyn napędzanych parą do napędu wodorowego. Dzięki zaangażowaniu naszego biura konstrukcyjnego jesteśmy w trakcie montażu prototypu budowy autobusu na wodór, który zaprojektowaliśmy. Wykorzystujemy najnowocześniejsze baterie, ogniwa wodorowe i zbiorniki. Koniec września to jest moment, kiedy autobus pojawi się na ulicach Sanoka. Obecnie problemem dla nas jest jego zasilanie. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla nas – producenta – byłaby możliwość testowania autobusów napędzanych wodorem, a tym samym zasilania ich na miejscu. To jest konieczność, gdyż tego wymaga obecny rynek i obecne trendy. Nie chcemy budować aut, których nikt nie będzie potrzebował w niedalekiej przyszłości. Potrzebujemy też miejsca, gdzie będziemy mogli tę technologię rozwijać. Aktywnie uczestniczymy i walczymy o rozwój doliny wodorowej w Sanoku, bo bez tego nie będziemy mogli się rozwijać. Z odpowiednim zapleczem tu na miejscu będziemy konkurencyjni na rynku.
Prezes zarządu SPGK dr Krzysztof Jarosz przedstawił aktualne działania spółki – wypracowaliśmy już konkretne działania, by dążyć do redukcji emisji szkodliwych gazów, za co płacimy obecnie wysokie kary. Jest to stacja CNG i modernizacja kotła na biomasę, jednak na tym się nie zatrzymujemy. Wizyta premiera na Podkarpaciu i ogłoszenie powstania Doliny Wodorowej właśnie tu dała nam wiatr w żagle. Musimy bezwzględnie zamienić paliwo węglowe. Dlatego też postanowiliśmy iść w kierunku technologii wodorowej, chcemy sprostać oczekiwaniom mieszkańców i trendom technologicznym. Do 2050 r. świat ma być zeroemisyjny. Mamy potencjał, w postaci chociażby ujęcia wody, co wpisuje się w programy inwestycyjne, naszym celem jest produkowanie wodoru, który jest paliwem nawet nie przyszłości, a można powiedzieć, że teraźniejszości.
Jaką rolę samorządu w rozwoju technologii wodorowych widzi gospodarz miasta?
Burmistrz miasta Sanoka Tomasz Matuszewski – Sanok odbierany jest jako miasto czyste z dobrą energią. Dzięki funkcjonującym spółkom i przy dobrej współpracy między różnymi podmiotami wierzę, że jesteśmy w stanie wyprodukować w Sanoku wodór i wdrożyć te technologie. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi podmiotami zainteresowanymi inwestowaniem w technologie wodorowe na terenie miasta. Chcemy produkować i magazynować energię na potrzeby wykorzystania do produkcji wodoru. Sami jesteśmy dotknięci wysokimi opłatami za nadmierna emisję CO2, dlatego jesteśmy zdeterminowani do wejścia w pozyskiwanie nowych niskoemisyjnych źródeł energii. Definiujemy potrzeby i kierunki wsparcia, chcemy, by produkcja wodoru, dostarczanie ciepła oraz wykorzystanie w transporcie przyczyniała się do racjonalizacji wydatków, rozwoju i redukcji kosztów dla mieszkańców. Nasz samorząd stwarza takie warunki, by móc rozwijać się i by wprowadzać zielony ład.
List intencyjny ws. utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej podpisano w maju br.
18 maja podczas konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się podpisanie Listu Intencyjnego pomiędzy przedstawicielami samorządu terytorialnego województwa podkarpackiego: wojewody, marszałka, burmistrza miasta Sanoka, rzeszowskich uczelni: Uniwersytetu i Politechniką, stowarzyszeniem Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” i Agencji Rozwoju Przemysłu, a także przedsiębiorcami z terenu Podkarpacia zainteresowanymi inwestycjami w technologie wodorowe.
Współpraca między wymienionymi podmiotami ma na celu stworzenie w naszym regionie Doliny Wodorowej. W założeniach Listu Intencyjnego znalazły się kierunki rozwoju technologii wodorowej na Podkarpaciu, szanse oraz wyzwania. Jest to efekt założeń polityki klimatycznej tzw. Nowego Zielonego Ładu mającej na celu przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń oraz wspieranie innowacji przemysłowych.
Rozwój technologii wodorowych ma szerokie zastosowanie w przemyśle, energetyce, transporcie oraz ciepłownictwie. Jest wykorzystywany w sektorze transportowym, gdzie napędy elektryczne zasilane wodorem są efektywniejsze niż akumulatory i wydajniejsze na długich dystansach. Te cele mają być w pierwszej kolejności realizowane na terenie Podkarpacia, gdzie jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki tworzona jest pierwsza w Polsce Dolina Wodorowa. Minister Klimatu Michał Kurtyka zapewnił, że na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 600 mln zł w ramach krajowego planu odbudowy gospodarki.
Przyszłość wodoru, szanse oraz wyzwania jakie są stawiane przed rozwijaniem tej technologii są jednym z tematów podejmowanych przez środowisko naukowe, polityków, przedstawicieli największych polskich koncernów energetycznych oraz przedsiębiorców, dlatego też kolejna debata na ten temat odbyła się właśnie w Sanoku.
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność Gminy Miasta Sanoka i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019r. poz.1231). Zawartość serwisu WWW nie może być reprodukowana, rozpowszechniana ani publikowana, chyba że właściciel serwisu wyrazi na to uprzednią pisemną zgodę, z wyłączeniem wykorzystania dla celów niekomercyjnych i dla użytku osobistego.



















