• en
  • de
  • fr
  • pl
  • kontrast

Za nami Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

Dodano: 14-05-2015

W dniu 13 maja w Sanockim Domu Kultury odbył się Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Burmistrza Miasta Sanoka oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sanoku.

W spotkaniu udział wzięły władze miasta Sanoka, kierownictwo i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku, wychowawcy, wychowankowie i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lesku, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sanoku oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolicy.

Wśród blisko 200 osób, które zasiadły w sali SDK byli także studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku, uczniowie Medycznej Szkoły Policealnej w Sanoku, przedstawiciele i wolontariusze Powiatowego Centrum Wolontariatu, słuchacze Uniwersytetu III wieku w Sanoku oraz mieszkańcy miasta.

Uczestników spotkania powitał Burmistrz Miasta Sanoka Tadeusz Pióro, który mówił:

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych to bardzo ważna data. Wiele grup społecznych posiada swoje święto, jednakże to jest szczególnie ważne, gdyż zwraca uwagę na jeden
z najistotniejszych problemów społecznych – godność osoby niepełnosprawnej…Rzecz pozornie oczywista i zrozumiała, jednakże w codziennej rzeczywistości najczęściej niezauważana. Na pytanie zadane dowolnemu mieszkańcowi naszego miasta, jak postrzega osoby niepełnosprawne w swoim otoczeniu, prawdopodobnie odpowie, że życzliwie, że stara się im pomagać itd. Jednakże czy staramy się zrozumieć te osoby? Zdobywać się na tyle empatii by spróbować wczuć się ich sytuację, w ich problemy i potrzeby? Dowiedzieć się jakiej formy pomocy oczekują a jaka zamiast ulżyć może sprawić przykrość? Trzeba zatem dostrzegać niepełnosprawnych, starać się ich wysłuchać i zrozumieć. Zastanowić się jak my zachowywalibyśmy się na miejscu niepełnosprawnego i czego oczekiwalibyśmy od otoczenia.”

 

W dalszej części spotkania uczestnicy zobaczyli dwa filmy dokumentalne. Pierwszy z nich wyprodukowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej Sanockiego Towarzystwa Oświatowego w Sanoku pt. „Kilka migawek z życia społeczności Warsztatu” . Drugi film pt. „Niepełnosprawni Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w akcji filmowej” wyprodukowany przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Specjalnej Troski z Leska opowiadał o trzydniowej podróży uczestników warsztatów, którzy odwiedzili najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne miejsca Bieszczadów.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lesku przedstawili spektakl
o tolerancji pt. „Kochaj ludzi, kochaj świat” a zebrani goście mogli zapoznać się z wytworami przygotowanymi przez Warsztat Terapii Zajęciowej z Sanoka z ul. Ogrodowej, Warsztat Terapii Zajęciowej z Leska oraz Środowiskowy Dom Samopomocy z Wolicy. Aktorzy oraz zebrani goście mogli także zasmakować wspaniałych drożdżówek przygotowanych przez piekarnię Jadczyszyn z Sanoka.

Padły także deklaracje, że z pewnością wszyscy spotkają się już za rok aby obchodzić Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej.